Často kladené dotazy

Jak dlouho to trvá? ^^^

Délka focení je typicky předmětem volby modelky ve formuláři. Zvláště, jde-li o prví tohoto druhu, doporučuji zvolit střední variantu. Nějakou dobu totiž potrvá zvyknout si, na postup. Úspěšná fotka totiž vyžaduje i nejakou součinnost modelky – zpravidla se několik vteřin nehýbat. Zároveň i předání instrukcí, a další věci okolo chvíli potrvá.

Je to pro modelku složité? ^^^

Je to složitější než obyčejné cvaky, ale po chvíli se zatím adaptovali všichni. Takže je veliká pravděpodobnost, že i vy.

Některé modelky při focení dělají různé cviky, je dobré počítat s tím, že by mohlo být pro úspěch fotky potřeba vydržet menší desítky vteřin nehnutě v téže poloze. I s nějakým hýbáním se dá s trochou štěstí a umu pracovat, ale možnosti jsou omezené.

Co s sebou potřebuji? ^^^

Krátká odpověď by byla nic. Určitě není potřeba taška plná oděvů, oděvy zpravidla fotky nasvícené laserem kazí (viz dotaz o nahotě). Doplňky je někdy možné zapojit, ovšem ne vše a vždy, asi nejlépe je konkrétní konzultovat se mnou. Tmavé věci bude vidět lépe proti světlejšímu pozadí.

Jak to probíhá? ^^^

To je vágní dotaz, ale často jej dostávám, tak podobně vágně odpovím, obvykle to stačí.

Před focením můžeme vyplnit dotazník častých otázek, které mívám já.

Tedy cca v tomto pořadí: domluvíme, dorazíte, uvítám, dovysvětlím, předvedu, pročtem smlouvu, podepíšeme (může být i na konci), vyfotíme, podíváme, fotíme.., dofotíme, můžeme rychle vybrat pár favoritů, vyrovnáme se, rozloučíme, o něco později dovyberu, dodělám, pošlu.. Následně je možné iterovat od “domluvíme”, případně pak už vypustit méně užitečné části jako “dovysvětlím, předvedu, pročtem smlouvu, podepíšeme”..

Během focení se fotky po každém snímku zobrazí na monitoru, tedy je možno sledovat, co se nepovedlo, a hned to napravit.

Máte o focení nějakou konkrétní představu? ^^^

Spíše improvizuji dle okolností, co se komu líbí, co je komu blízké. Zároveň mám běžně několik latentních myšlenek, které se občcas pokusím zakomponovat. Každopádně na začátek to dělám všem podobné, začínáme obvykle několika jednoduchými pózami, které jsou poměrně stabilní, a dobře se na nich ilustruje, jak jednotlivá fotka probíhá.

To jsem dosud neviděla, jak se to dělá? ^^^

Obvykle se tento dotaz vztahuje buď jen ke svícení laserem (od těch, kdo již viděli lightpainting), nebo i k lightpaintingu. Méně často k 3D fotkám. Vše je relativně vzácné, něco ale vzácnější. 3D i lightpainting dělá po světě nějaké nízké procento fotografů, ovšem najít se to dá. Svícení laserem na nůži už tolik lidí nedělá. Našel jsem desítky, co to zkusili, ale neviděl bych, že by to opakovali. Není to jednoduché, možná proto..

Jsou tu k jednotlivým těmto tématům extra dotazy.

Jak je to s nahotou? ^^^

Svítíme-li laserem, pak se k tomuto vztahuje spíše otázka o laseru. Jelikož nejčastěji svítím laserem, pak je nahota nejčastěji doporučená.

Neznamená to ovšem, že musí být hned vše vidět. Různé části těla lze zakrývat hned několika způsoby jako jsou jiné části těla, tma, odvrácení od fotoaparátu..

Dokonce se lze domluvit, že takto zakrývané fotky jsou jediné přípustné, a může to být i ve smlouvě, přičemž modelka pak může validovat, zda jsou výběr a úpravy odpovídající, čímž se zaručí správný výsledek.

Necítím se dost krásná, vadí to? ^^^

Rozdíl mezi fotkami a realitou je krom jiného také v tom, že realita je tu stále ze všech stran. Pro fotky se vybírá vhodná póza, a z fotek se pak vybírají ty lepší. Tedy ve finále na fotkách je šance, že to bude prostě lepší.

Co s fotkami pak děláte? ^^^

Většinou vůbec nic.

Aktuálně čas od času (za poslední roky, tak dvakrát za rok) přidám post na instagram.

Rád bych někdy uspořádal nějaké další výstavy, ovšem nemám chuť to organizovat.

Též bych nebyl proti prodat nějaké fotky jako NFT, ovšem nemám náladu shánět kupce.

Rád se na ně občas podívám s přátely ve 3D pomocí brýlí VR. Jinak si tak leží u mě na disku a jsou zálohované.

Také existují systémy, kde má člověk své fotografie, a lidé si je mohou koupit vytištěné na čemkoliv. Tisk a dodání zajišťují ty systémy. Na to též nemám zatím náladu.

Uvidíme časem, možná se budou někdy prodávat za nehorázné ceny a děti z toho budou za vodou.

Jak vznikají 3D fotky? ^^^

Ve zkratce k nim, 3D se fotí na alespoň dva fotoaparáty, následně se fotky sesazují aby byly použitelné jako 3D. Podobně jako máme dvě oči a každé oko vidí maličko odlišný obraz, mozek si to následně sesadí jako prostorovou představu, tak i dva fotoaparáty vyfotí každý malinko odlišný obraz, když pak každé oko dostane tu svoji fotku, tak si to mozek opět po svém přebere. Lze toho docílit pomocí brýlí VR.

Co je to lightpainting? ^^^

Je to doslova malování světlem. Je potřeba tma dostatečná k tomu, aby za přiměřeně dlouhou expozici, nevzniklo od přítomného světla nic, co by na fotce vadilo. V této tmě, pak různými světelnými zdroji v záběru fotoaparátu, fotograf vytváří, obvykle ručně, výsledný obraz. Může buď ze zdroje svítít přímo do fotoaparátu, nebo odrazem přes něco (např modelku). Fotoaparát během doby expozice (vteřiny až minuty), postupně nasbírá světlo, co k němu dorazí a po uzavření závěrky odevzdá téměř hotovou fotografii.

Svícení laserem, cože? ^^^

Přišel jsem na to tak, že mi přišla stopa od svícení baterkou příliš silná. Chtěl jsem tenčí a tak jsem koupil laserové ukazovátko. Byl jsem s ním od počátku spokojen.

Laser má ovšem svá specifika oproti běžnějším zdrojům světla.

Je potřeba dbát bezpečnosti. Je-li použit jeden přímý paprsek, pak by měla osoba na níž se svítí, zavřít oči. Je-li paprsek rozdělen na více, není to nutné.

Od tmavších vlasů se špatně odráží. Takové vlasy je vhodné shromáždit do menšího prostoru, aby zakryly pokud možno co nejméně kůže. Gumička postačí například na culík, nebo drdol.

Textil odráží světlo nerovnoměrně, na fotkách jej nedoporučuji. Řekl bych, že je kazí. Také přechody mezi kůží a textilem přeruší jinak perfektní čáry, které pak nevypadají zdaleka tak dobře.

Je to hodně upravované? ^^^

Minimálně. Od dokončeného výběru k hotovým fotografiím mě dělí pouhé minuty. Upravuji pouze tmavost, světlost, barevnost (nejraději černobílé s lehkým nádechem nějaké barvy), odstranění šumu, ořez a korekci otočení.

Kde by se fotilo? ^^^

Ateliér mám aktuálně v Praze Uhříněvsi. Vzhledem k tomu, že je focení specifické, ani neuvažuji o nějakém navštěvování jiných ateliérů.

Dostat se sem lze busem na “Nové Náměstí”, vlakem na “Praha-Uhříněves” i autem se dá zaparkovat mezi normou a domem.

Pokud se rezervujete přes rezervační systém, je tam umístění nové náměstí, to je približně správně, ale raději ať nezapomenu, si řekněte o adresu a kudy v domě.

Mohu s sebou mít doprovod? ^^^

Pokud jde o “hlídání”, pak mi přijde relevantní pouze v případě nezletilé modelky. Máte-li přesto nějaké nejistoty, a někoho s sebou potřebujete, zvažte možnost “Může nás být více?”

Obecně mi přijde, že člověk, který se přišel jen dívat, tak získá z první ruky informace o tom, jak dělám fotky, které na světe v podstatě nikdo jiný nedělá. Kurzy zatím neposkytuji. Počkám si s tím ještě asi několik let.

Kdy dostanu fotografie? ^^^

Ve smlouvě je příslib, do dvou týdnů. Obvykle stíhám i do dvou dnů. Nejčastěji jsou nějaké fotografie i během prvních minut po focení.

Mohu se vyfotit i já? ^^^

Nevím. Je to možné. Domluvme se. Focení je kreativní proces, a to není možné za všech okolností. Každopádně české zákony tvrdí, že k focení je určitě potřeba souhlas osoby na fotografii, a není-li zletilá, pak je třeba souhlas (podpis) jejího zákonného zástupce.

Také nejsem zvyklý fotit muže samostatně, zatím si to nedovedu představit. Možná by pomohlo, aby měl s sebou nějakou ženu spolu do fotek.

Může nás být více? ^^^

V ateliéru (až do plánované rekonstrukce), se na foto-pozadí dají uspořádat 1-4 osoby, ovšem také ne libovolně. Víc osob by mohlo dorazit, a fotit se po menších skupinkách. Můžeme se o tom pobavit. Co se dodaného počtu fotek a cen týče, tak asi lépe též se pobavit. Vycházel bych z ceníku, s tím že čas, počet fotek a cena se nenásobí počtem osob, ovšem aby se na každého dostalo, bylo by třeba více času i fotek.. Něco vhodného určitě dohodneme.

Pokud jste si dohodli slevu bez mé znalosti počtu osob, raději se dohodněme znovu.

Je možné, že od r 2024, bude místo i na více osob.

Jak se mám připravit? ^^^

Pro běžné focení laserem nebývá potřeba se extra líčit či česat.

Při svícení laserem není v obličeji vidět detaily, proto makeup není nutnost. Úprava vlasů se odvíjí od faktu, že tmavé vlasy na fotce dopadají více jako šum, viz svícení laserem.. Doporučuji je nějak zmenšit (gumička, copánky, drdol,…) Najdou se i situace, kdy i světlejší vlasy bude lepší zmenšit gumičkou.

Mohu dostat slevu? ^^^

Pokud se na ní dohodneme. Závisí to na více faktorech. Každopádně není má povinnost dávat slevy každému, kdo si myslí, že má na ní z nějakého důdovu nárok. Nicméně, přijdu-li k názoru, že by takové focení bylo pro mne z nějakého důvodu zajímavé, pak bych v tom neviděl problém. Také při opakovaném focení bych mohl něco slevit.

Jak jste se dostal k focení? ^^^

Stojí za zmínku, že jako malý jsem chodíval s otcem fotit krajinky. Později pak dlouho nic. Až do konce vysoké školy, kdy o prázdninách na výletě na Nový Zéland, jsem zjistil, že mě fotit bavilo velmi.

Nedlouho po té jsem si pořídil na pracovní cestě v USA zrcadlovku, jíž jsem posléze v Paříži cestou z práce fotil na dlouhou expozici domy.

Během let 2007-2008 jsem se postupně přecházel na lightpainting. V roce 2011 jsem svítil poprvé laserem. Pořídil jsem jej ve snaze zúžit stopu světla ve srovnání s baterkou.

Co je TFP? ^^^

Je to forma focení bez placení. Zkratka původně byla Time For Prints, ale dá se chápat i jako digitální verze Time for Photos.. Dříve jsem tak fotil častěji. Aktuálně už méně.

Jak se zeptám na něco jiného? ^^^

Kontaktujte mě.